Trinidad
Trinidad logo I

Historia

Historia powstania marki Trinidad oraz ciekawostki na jej temat.

Portfolio

Zbiór regularnie produkowanych oraz limitowanych cygar Trinidad.

Recenzje

Sekcja ze szczegółowymi recenzjami cygar marki Trinidad.

Historia marki Trinidad

Trinidad logo

1. Wstęp

Trinidad to druga najbardziej prestiżowa marka kubańskich cygar zaraz po Cohibie.
Jest inspirowana tak samo nazywającym się miastem, które słynie ze swojej architektury.

Trinidad podobnie jak Cohiba powstała po rewolucji i początkowo była zarezerwowana jako prezent dyplomatyczny. Stała się ogólnodostępna dopiero od 1998 roku.

Cygara tej marki zachwycają jakością oraz ogromną złożonością aromatów, która jest uzyskiwana dzięki wykorzystaniu najlepszych liści tytoniu z regionu Vuelta Abajo na Kubie.

2. Powstanie miasta Trinidad na Kubie

Diego Velázquez de Cuéllar działając w imieniu Korony Hiszpańskiej, 15 sierpnia 1511 roku przybił do wschodniego wybrzeża Kuby w celu jej zbadania oraz skolonizowania. W miejscu do którego dotarł, powstała Baracoa, pierwsza hiszpańska osada na wyspie. Stała się ona bazą wypadową do prowadzenia dalszej eksploracji.
W listopadzie 1512 wybrano dogodne miejsce na założenie kolejnej osady, Bayamo.

Według hiszpańskich archiwów Velázquez dotarł 23 grudnia 1513 do ujścia rzeki Guaurabo. Zauważył tam obecność drogocennego złota. Dlatego zdecydował, że to właśnie na południowym wybrzeżu w środkowej części wyspy powstanie kolejna osada. Zarządził wtedy dokładniejsze zbadanie okolicy.

Wreszcie na początku 1514 u ujścia rzeki Arimao została założona trzecia osada na wyspie – Villa de la Santísima Trinidad (Osada Świętej Trójcy).

Lokalizacja Trinidadu okazała się jednak zbyt odległa od obszarów, w których pozyskiwano najwięcej kruszcu, co znacznie utrudniało jego transport. W związku z tym w 1515 przeniesiono osadę w miejsce, które dzisiaj znamy.

Diego Velázquez de Cuéllar
Diego Velázquez de Cuéllar
Kliknij, aby powiększyć.
Trinidad, vista general tomada desde la Loma de la Vigía, Eduardo Laplante, 1852
Obraz przedstawiający miasto Trinidad, 1852
Kliknij, aby powiększyć.

3. Rozwój miasta Trinidad

Ze względu na to, że okolice Trinidadu były obfite w złoto, przybywało tam wiele osób z Hiszpanii marzących o wzbogaceniu się. Dzięki temu miasto prężnie się rozwijało.

Niestety złoża zostały wyczerpane dużo szybciej niż się spodziewano. Wraz z końcem gorączki złota w regionie, lwia część ludności przeniosła się do innych miast, przez co Trinidad zaczął podupadać. Pod koniec XVI wieku pozostało tam tylko 6 rodzin hiszpańskich.

Ze względu na brak innej możliwości dochodu, przez długie lata mieszkańcy współpracowali z korsarzami przy przemycie towarów, co stanowiło duży problem dla władz wyspy.

Hacienda Manaca Iznaga
Hacienda Manaca Iznaga
Źródło: onlinetours.es
Kliknij, aby powiększyć.

Wreszcie przyszedł wiek XVII i XVIII, kiedy nastąpił rozwój rolnictwa. W okolicy Trinidadu zaczęto uprawiać przede wszystkim trzcinę cukrową oraz tytoń. Jednak ze względu na brak rąk do pracy, na masową skalę sprowadzano niewolników z Afryki.

Cukier miał wtedy ogromną wartość, stał się wręcz nowym „białym złotem”. Zrodziło się wtedy słynne powiedzenie „sin azúcar no hay país”, czyli „bez cukru nie ma państwa”.

Największy rozkwit handlu przypadł na początek XIX wieku. Najzamożniejsi posiadacze ziemscy zaczęli wtedy stawiać przepiękne rezydencje, którymi do dzisiaj zachwycają się turyści odwiedzający miasto. Można pośród nich wymienić Pałac Iznaga, Don Justo Cantero, Bécquera, czy Hrabiego Bruneta.

Taberna La Botija, Trinidad
Wnętrze Tawerny La Botija do dziś zdobią przedmioty, które służyły do podporządkowania niewolników
Źródło: tripadvisor.com
Kliknij, aby powiększyć.

Z czasem cukier zaczął tracić na wartości, ponieważ rozpoczęto go pozyskiwać również w innych częściach świata. Miasto cierpiało również z powodu wykluczenia komunikacyjnego. Dopiero w połowie XX wieku wybudowano autostrady do Sancti Spíritus i Cienfuegos. Największym ciosem okazał się jednak rok 1962, kiedy Stany Zjednoczone pozostające największym importerem cukru z Kuby, wprowadziły embargo. Sprawiło to, że Trinidad po raz kolejny wyludniał.

Po rewolucji kubańskiej z większości miast usuwano ślady wpływów hiszpańskich, jednak przechadzając się po mieście można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tam w miejscu.

Trinidad jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miast na Kubie.
Stare miasto przedstawia malowniczą, kolonialną architekturę. Budynki w jego obrębie zachowały się w bardzo dobrym stanie. Ze względu na swoją wartość zostało wpisane w 1988 na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

4. Powstanie marki Trinidad

Początki marki cygar Trinidad sięgają 1969 roku. Jej nazwa pochodzi oczywiście od miasta znajdującego się na południowym wybrzeżu Kuby.

Trinidad dzieli bardzo podobną historię z marką Cohiba.
Cygara obydwu marek stanowiły prezent w ramach protokołu dyplomatycznego i przez długie lata nie były dostępne dla zwykłego aficionado.
Były produkowane w fabryce El Laguito z użyciem najbardziej wyselekcjonowanych liści tytoniu pochodzących z regionu Vuelta Abajo.

Pierwotne logo marki Trinidad
Pierwotne logo marki Trinidad
Źródło: cubancigarwebsite.com
Kliknij, aby powiększyć.

Początkowo Trinidad był produkowany tylko w jednym formacie, Laguito No. 1 (R38 x 192mm), dokładnie tym samym co legendarna Cohiba Lancero.

Cohiba stała się ogólnodostępna w 1982 roku, jednak na prezentację Trinidad świat musiał jeszcze czekać przez długie lata.

W 1995 odbyła się w Paryżu wielka gala zorganizowana przez magazyn Cigar Aficionado. Na gości czekała olbrzymia niespodzianka, ponieważ poczęstowano ich cygarami Trinidad. Stali się w ten sposób pierwszymi osobami spoza świata dyplomacji, które mogły ich zasmakować.
Odbyła się wtedy też licytacja 7 pudełek cygar Trinidad Fundadores, z których każde liczyło 50 sztuk.

Wreszcie w 1998 marka Trinidad została oficjalnie zaprezentowana. Premiera odbyła się w Hotelu Habana Libre, ówcześnie największym hotelu w całej Ameryce Południowej. 
Do sklepów trafiła tylko jedna vitola, Trinidad Fundador, była lekko zmieniona względem pierwowzoru, który otrzymywali dyplomaci. Produkowano ją w formacie Laguito Especial (R40 x 192mm). Różnica polegała na subtelnej zmianie średnicy z 38 na 40.

Jedno z 7 pudełek cygar Trinidad wylicytowanych podczas kolacji w 1995
Jedno z 7 pudełek wylicytowanych w 1995
Źródło: cubancigarwebsite.com
Kliknij, aby powiększyć.

Pomimo tego, że Trinidad stał się ogólnodostępny, był produkowany w bardzo ograniczonej ilości, przez co nadal ciężko było go zdobyć.

Warto zauważyć, że jeszcze przed rewolucją istniała marka cygar o identycznej nazwie. Była ona produkowana do 1958 roku. Należała do firmy Trinidad y Hermanos (hiszp. Trinidad i Bracia), co pozwala stwierdzić, że jej nazwa pochodziła od nazwiska producenta, a nie od miasta. Poza tożsamą nazwą, nie łączy jej nic więcej z obecnie istniejącą marką.

Trinidad Fundadores sprzed 2003 roku
Trinidad Fundadores sprzed 2003 roku
Kliknij, aby powiększyć.
Cygara Trinidad wprowadzone w 2003 roku
Cygara wprowadzone w 2003 roku
Źródło: Habanos.com
Kliknij, aby powiększyć.

5. Rozwój marki Trinidad

W 2003 portfolio marki zostało wzbogacone o 3 nowe formaty, z których 2, Reyes (Rey, R40 x 110mm) i Coloniales (Colonial, R44 x 132mm) są produkowane do dzisiaj. Trzeci z nich, Robusto Extra (Doble Pt, R50 x 155mm), przestał być produkowany w 2012.

Cechą charakterystyczną wcześniej wymienionych formatów oraz wszystkich tych, które zostały wprowadzone później, jest „świński ogonek”, czyli kapturek cygara ozdobnie wywinięty do zewnątrz. Technika wykończenia cygara w taki sposób została zaczerpnięta z marki Cohiba. Wymaga to znakomitych zdolności manualnych, dlatego tylko najlepsi torcedorzy zajmują się zwijaniem cygar Trinidad.

Wraz z nowymi vitolami zmienił się sposób prezentacji marki. Wcześniej stosowano proste pierścienie w złotym kolorze z napisem „Trinidad”. Zastąpiły je nowe, dużo bardziej eleganckie i szczegółowe, które są stosowane do tej pory. Znajduje się na nich nowe logo składające się z trzech złączonych liter T symbolizujących Trójcę, od której nazwano miasto.

W krótkim czasie ilość produkowanych cygar przerosła możliwości fabryki El Laguito, dlatego produkcja Trinidad została przeniesiona do fabryki im. Francisco Donatién w mieście Pinar del Río. Obecnie jednak odbywa się ona w różnych fabrykach w zależności od zapotrzebowania, tak jak w przypadku innych marek.

Cygara Trinidad Topes EL2016
Cygara Trinidad doczekały się 3 Edycji Limitowanych
Źródło: Habanos.com
Kliknij, aby powiększyć.

W 2006 roku Trinidad Torre Iznaga (Torre Iznaga, R52 x 170mm) pojawiła się w ramach Colleción Habanos. Wyprodukowano zaledwie 500 humidorów w kształcie książki, w każdym znajdowało się 20 cygar.

Pierwsza Edycja Limitowana została zaprezentowana w 2007. Był to Trinidad Ingenio (Cervantes, R42 x 165mm). Wraz z jego pojawieniem się wprowadzono nowy standard dla Ediciones Limitadas, jakim jest wykorzystanie liści tytoniu, które były starzone przez co najmniej 2 lata. Wcześniej takiemu specjalnemu starzeniu poddawano tylko liść okrywowy.
Trinidad pojawił się w postaci Edycji Limitowanych jeszcze dwukrotnie: w 2010 jako Short Robusto T (Short del Valle, R50 x 102mm) oraz w 2016 jako Topes (Topes, R56 x 125mm).

Na uczczenie 40. lecia powstania marki wprowadzono w 2009 dwa nowe cygara.
Pierwsze z nich, Trinidad Robusto T (Del Valle, R50 x 124mm) trafiło do standardowego portfolio, jednak razem z Robusto Extra wycofano je po zaledwie kilku latach w 2012.
Drugim był Trinidad 40 Aniversario (Cañonazo Pt, R52 x 150mm), wyprodukowany w tym samym rozmiarze co sławna Cohiba Siglo VI, z tą różnicą, że posiadał „świński ogonek”. Cygara te pojawiły się w limitowanej liczbie 400 specjalnie wykonanych humidorów, z których każdy zawierał 40 sztuk.

Cygara Trinidad La Trova
Trinidad La Trova dostępna jest tylko w salonach
La Casa del Habano

Źródło: Habanos.com
Kliknij, aby powiększyć.

Prawdziwym hitem okazała się wprowadzona w 2014 roku Trinidad Vigía (Torre, R54 x 110mm). Była to pierwsza vitola w klasycznym portfolio marki o średnicy większej niż 50. Świetnie wpisała się w trend grubszych cygar panujący pośród aficionados. Co ciekawe jest to jedyne cygaro z całej marki, które jest dostępne w tubach.

W 2017 ujrzała światło dzienne Trinidad La Trova, w imponującym formacie Cañonazo Especial (R52 x 166mm), który wcześniej był wykorzystany wyłącznie przy produkcji Cohiba 1966, edycji limitowanej z 2011 roku. La Trova stała się pierwszym cygaram z portfolio marki, które jest dostępne wyłącznie w salonach La Casa del Habano.

2019 był na Kubie obchodzony, jako „rok marki Trinidad”, ponieważ obchodziła ona swoje okrągłe 50. lecie. Dla fanów marki została wtedy przygotowana premiera aż 5 nowych cygar!
Dla uczczenia rocznicy stworzono wyjątkowe Trinidad 50 Aniversario. Cygara te zostały wykonane w formacie figurado o nazwie Glorioso (R59 x 155mm), który nigdy wcześniej ani później nie został wykorzystany przy produkcji innego Habano. Opatrzono je pierścieniem z logo marki wkomponowanym w liczbę 50 oraz drugim w złotym kolorze, który zabezpieczał stopę. Zapakowano je w luksusowe humidory wykonane przez włoską firmę DeART. Dostępnych było wyłącznie 100 takich humidorów, z których każdy zawierał symboliczną liczbę 50 cygar. Pierwszy spośród nich został sprzedany podczas aukcji w trakcie gali Festiwalu Habano na Kubie za kwotę 300.000€. W przeliczeniu zapłacono blisko 26.000PLN za pojedyncze cygaro.
Trinidad wszedł po raz drugi w skład prestiżowej Colección Habanos. Wyprodukowano wtedy 3.000 książkowych humidorów, które składały się z 24 cygar Trinidad Casilada (Sobresaliente No. 2, R53 x 185mm).
• Klasyczne portfolio uzupełniono 3 vitolami. Dwie spośród nich, Trinidad Media Luna (Marina, R50 x 115mm) i Trinidad Esmeralda (Dinora, R53 x 145mm) były zupełnie nowe. Natomiast trzecia, Trinidad Topes, pojawiła się wcześniej jako Edycja Limitowana w 2016. Warto pamiętać, że te cygara są identyczne pod względem rozmiaru, ale wykorzystano do nich odmienne mieszanki tytoniu.

Travel Humidor Trinidad Robusto Extra
Humidor podróżny Trinidad Robustos Extra
Źródło: Habanos.com
Kliknij, aby powiększyć.

Wycofane w 2012 roku Trinidad Robustos Extra pojawiły się ponownie w 2020 w formie pięknych humidorów podróżnych wykończonych z zewnątrz skórą, które były dostępne w ramach programu Duty Free and Travel Retail. Wyprodukowano ich wyłącznie 10.000, a w każdym znajdowało się 14 cygar.

W 2021 do linii Añejados dołączyły ikoniczne Trinidad Fundadores. Zostały one wyprodukowane w standardowy sposób, jednak po zwinięciu były starzone w idealnych warunkach w magazynach na Kubie przez 5-8 lat. Dzięki temu są w stanie dostarczyć aficionados ogromnej przyjemności z degustacji wystarzonego Habano bez konieczności długotrwałego leżakowania we własnym humidorze. Fundadores Añejados nie trafiły jeszcze na rynek.

Luksusowy Humidor Trinidad 50 Aniversario
Luksusowy humidor Trinidad 50 Aniversario
Źródło: Habanos.com
Kliknij, aby powiększyć.

Trinidad od momentu powstania była bardzo ekskluzywną marką Habanos. Przez lata zyskała szczególne uznanie pośród koneserów. Jednak w maju 2022 jej znaczenie znacząco wzrosło, kiedy Corporación Habanos S.A., będąca dystrybutorem cygar kubańskich zunifikowała ceny swoich produktów na wszystkich rynkach na świecie. Ceny cygar Trinidad wzrosły wtedy w Polsce o około 200%. W ten sposób oficjalnie stała się drugą najbardziej butikową marką cygar po Cohibie.

Wcześniej naczęściej podrabianą marką cygar na świecie była właśnie Cohiba. Jednak po podwyżce cen można spodziewać się zwiększonej liczby falsyfikatów z logo Trinidad. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy ich zakupie i najlepiej korzystać tylko z oficjalnej sieci sprzedaży. Być może coraz większa ilość kontrabandy na rynku pociągnie za sobą zwiększenie zabezpieczeń cygar i pudełek, tak jak miało to miejsce dawniej w przypadku Cohiby, kiedy m.in. dodano do pierścieni specjalne hologramy.

6. Podobieństwa i różnice między markami Trinidad i Cohiba

Marka Trinidad oficjalnie narodziła się 3 lata później niż Cohiba. Obydwie marki były tworzone w taki sposób, aby reprezentowały sobą najwyższą jakość pośród cygar kubańskich. Jednocześnie od zarania skrywały wiele sekretów.

Obydwie narodziły się w słynnej fabryce El Laguito w Habanie, jednak na początku XXI wieku moce produkcyjne fabryki zostały przekroczone, a zwijanie cygar Trinidad oddelegowano do fabryki im. Francisco Donatién w mieście Pinar del Río. Obecnie produkty spod obydwu szyldów przygotowywane są w różnych fabrykach w zależności od zapotrzebowania.

Pierwszym formatem w portfolio Cohiby było legendarne Lancero (Laguito No. 1, R38 x 192mm). Dokładnie ta sama vitola została zaczerpnięta przez Trinidad w pierwszej fazie istnienia, kiedy marka była zarezerwowana jako prezent w ramach protokołu dyplomatycznego. Dopiero później, w 1998 roku, Trinidad Fundadores trafiły na półki sklepów w nieco pogrubionej formie. Zmieniono średnicę z 38 na 40 (Laguito Especial, R40 x 192mm).

Cechą charakterystyczną pierwszej Cohiby był tzw. „świński ogonek”, czyli kapturek wywinięty w ozdobny sposób do zewnątrz. Jednak formaty wprowadzone do portfolio w późniejszym czasie stanowiły zwyczajne parejos (za wyjątkiem Coronas Especiales, linii Behike oraz kilku edycji limitowanych).
Rabo de cuchino nadal wyróżnia wszystkie Trinidady od pozostałych Habanos. Dlatego po dziś dzień cygara tej marki są zwijane przez najbardziej doświadczonych torcedorów z Kuby.

Wyroby obydwu marek stanowiły prezent dla zagranicznych osobistości. Cohiba pozostawała jednak bardziej prestiżowa i była ofiarowywana osobiście przez Fidela Castro. Natomiast cygara Trinidad były wręczane przez innych urzędników. W zależności od rangi dyplomaty wręczano mu pudełko 25, 50 lub nawet 100 cygar.

Nie można też nie zwrócić uwagi na to, że mieszanka tytoniu wykorzystywana w obydwu markach zdaje się być bardzo podobna. Potwierdził to zresztą w wywiadzie dla magazynu Cigar Aficionado dawny dyrektor fabryki El Laguito, Avelino Lara. Liście tytoniu wykorzystywane w Cohibie są fermentowane w dębowych beczkach (dawniej cedrowych), co przekłada się na ich wyjątkowość.

Bez wątpienia Cohiba i Trinidad są do tej pory najbardziej ekskluzywnymi markami cygar na świecie i nadal wiele je łączy.

Pierwotne logo marki Trinidad
Pierwotne logo marki Trinidad
Źródło: cubancigarwebsite.com
Kliknij, aby powiększyć.